תיאטרון ברוך ברנר

ברוך ברנר מנהלה האומנותי של מעבדת תרבות הינו   בוגר הסטודיו למשחק ניסן נתיב בירושלים, שם סיים את לימודיו ב-1995. בין השנים 1996-1999 למד בקבוצה מצומצמת (פחות מעשרה תלמידים) בסדנה של יז'י גרוטובסקי באיטליה. באותן שנים שימש כרב הקהילה היהודית בפיזה. למד לתואר ראשון בספרות ותיאטרון באוניברסיטת בר-אילן.

ריצ'ארד סג'נדלר, פרופסור ללימודי ההופעה באוניברסיטת ניו יורק, מתאר את גרוטובסקי כאחד מארבעת הבמאים הגדולים של המאה העשרים:

יז'י גרוטובסקי היה במאי והוגה תיאטרון פולני. הביא לידי מהפכה את החשיבה על תפקידי התיאטרון בעולם כולו. הוא גם שינה את מעמדו של השחקן, צורת הכשרתו ועבודתו על תפקיד. אצלו גם המחזה מילא תפקיד אחר, וחדל להיות מופע, אלא התחיל להיות תהליך של שינוי, בו לוקחים חלק הן שחקנים והן צופים. מתוך ויקיפדיה

  • על סמך קריאה בספרו התיאטרון העני: אפשר למקד את התיזה שלו והגדרת התיאטרון שלו, במשפט הבא: "בלי איפור, בלי תלבושות מיוחדות, בלי תפאורה, בלי חציצה בין במה לקהל, בלי אפקטים של תאורה וסאונד"
  • כיוון העבודה גרם לשחרור השחקן מכבליו, הסרת המסכה מפני השחקן, כך שהוא מופיע "ערום" לפני הצופה. גרוטובסקי שלח את השחקן להתמודד עם עצמו, תוך עימות פנימי עם חייו.
  • גם בתחום האימונים הפיזיים הקשים, גרוטובסקי המציא תרגילים מיוחדים כדי לאפשר לשחקן לעבור גבולות הגוף הפיזי, והיכולות הנפשיים של האדם.
  • השחקן כיוצר, הוא לא רק בונה את הדמות, הוא גם יוצר אותה, מתוך עצמו ובמגע עם הסביבה.

 

יז'י גרוטובסקי
סגירת תפריט