נגן וידאו

"נוגע במה שאיננו" 

המשוררת רבקה מרים, כלת פרס ברנר 2016,

רבקה מרים

רבקה מרים מתמקדת ביצירתה במתח שבין כיליון לתחייה, בין יש לאין. מתח זה בא לידי ביטוי בכל ישות באשר היא - חי, צומח, דומם או מופשט. יצירתה עוסקת בחידת הקיום ובתחושות שהיא מעוררת. שירתה של רבקה מרים משלבת יראה ושעשוע, ושפת הדימויים שלה שואבת הרבה מהשראתה מהמקורות היהודיים, התנ"ך, המדרשים ותורת הסוד, ונוגעת בהוד הרוח של היהדות באפיון ארץ ישראלי. כך למשל באחד משיריה היא כותבת: "שהאיש הוא תפילה והוא חוט, נוגע במה שאיננו", ובמקום אחר: "אלוהי נושם לצידי, בל יחדל מלנשום" ובשיר "כעולה להבנו" היא מתייחסת לרעיון הדבקות: "אמרו הזקנים: / האש היא מרחק משתעשע. / היא הראיה הנוגעת. אמרו הזקנים: / האש היא בשר היודע עצמו. ואני אמרתי לא. / ואני אמרתי לא." שירים רבים מפרי עטה משולבים בתוכנית הלימודים של משרד החינוך לחטיבה העליונה.

רבקה מרים

"נוגע במה שאיננו" 

 שיריה הם מעשה מרכבה של תוהו בין זמנים, דמויות, מקומות ועולמות. לעתים קרובות נוגעים השירים במישרין במודע ובמוכר לנו, אך נגיעתם לעולם אינה נעשית באופן מודע ומוכר. מגעה של רבקה מרים הופך על פיהם את המשמעויות והסדרים וכך נבראים עולמות שונים לחלוטין המשאירים אותנו מבולבלים ונפעמים.

 יצירתם של ראלי מרגלית וברוך ברנר, לשיריה של רבקה מרים.

המשוררת רבקה מרים, כלת פרס ברנר 2016,  נחשבת על ידי רבים לאחד הקולות החזקים, המקוריים והמסעירים

 במופע 'נוגע במה שאיננו '  המלחינה והצ'לנית ראלי מרגלית והבימאי שחקן וזמר ברוך ברנר יוצרים הרחבה של עולמות אלו, שנבראו ממילים, אל הצליל, המראה והחוויה . ביותר בשירה העברית כיום.

משתתפים: ברוך ברנר– שירה והקראה. יעקב מירון– חליל וקלרינט. ראלי מרגלית– צ'ל-הו. אהוד גרליך– קונטראבס. יוני שרון– כלי הקשה.

המופע  'נוגע במה שאיננו' מפגיש אם כן את שירתה של  רבקה מרים עם שני יוצרים המשלבים בעבודתם האומנותית עולמות מגוונים:

 

סגירת תפריט